fountain آبنما
18
اردیبهشت
4.3/5 - (72 امتیاز)

آبنما سازه ای است که در محیط درونی یا بیرونی ساختمان، پارک، مکان های تفریحی  اجرا می شود.  برای آب نوعی حرکت تعریف می شود تا صدای  و حرکت ناشی  از آن حال و هوای  محیط را تغییر دهد.  آبنماها معمولا دارای سیکل بسته آب هستند و مصرف آب در آنها فقط در حد تبخیر شدن است. آبنما ها نسبت به ابعاد فضا، محیط و سلیقه افراد با اشکال و مواد مختلف ساخته میشوند.

R02 2 2 آبنما

آبنماها انواع، اشکال و اندازه های مختلفی دارند. متناسب با محل نصب و نوع استفاده طراحی می شوند. از شنیدن آبنما و یا آبشار صخره ای   اولین چیزی که به ذهن ما خطور می کند فواره ها هستند. فواره ها قدیمی ترین و پر کاربرد ترین نوع آبنما می باشند. فواره ها خود دارای انواع مختلفی مانند جهنده، ریزشی و پرتابی می باشند. عمدتا فواره ها را به وسیله نور پردازی جذاب تر و دیدنی تر می کنند.

abshar 1 آبنما
آبنما

۴ اصل اساسی در طراحی و ساخت اب نما ها

اصول اساسی که هنگام طراحی و اجرای آبنماها باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

• زیر درخت نباشد. حشرات و فضولات پرندگان و ذراتی که از درخت میریزد باعث آلودگی آب میشوند.  همچنین موجب گرفتگی فیلترها و گلوگاه پمپها می گردد.

• نباید در مسیر بادهای شدید باشد. بادهای شدید باعث اختلال در الگوی ریزش آب آبنما میشوند.

 موجبات ریزش آب به بیرون از لبه های حوض اصلی را فراهم می آورد. از این رو ارتفاع ستون آب نباید بیشتر از فاصله نزدیکترین لبه حوض اصلی از فواره باشد.

• عمق منبع ذخیره آب. برای کاهش مصرف آب و ملاحظات امنیتی باید عمق آب تا حد امکان در سطح  ثابتی بماند.

•  محافظت توسط شبکه های آهنی. گودالها و حفرههایی برای نصب تجهیزات آبنما در کف حوض ساخته می شوند. این گودالها باید توسط شبکه های آهنی پوشانده و محافظت شوند. این شبکه جدای از توری هائی است که مانع عبور آشغال و اجسام مزاحم می شود.

cam007 آبنما

fountain1 آبنما
آبنما دیواری

انواع آبنماها

•  آبنمای ثابت

این نوع ابتدایی ترین نوع آبنما می باشند. تنها یک حرکت ساده و یکنواخت را ایجاد میکند. توسط یک پمپ ثابت کنترل میشوند. اساس آبنماهای ثابت بر نوع نازلها و فواره های مورد استفاده استوار است.

cam 001 post آبنما

•  آبنمای متحرک

این نوع بر اساس ایجاد حرکت در افکت قابل مشاهده آب استوار است. به روشهای الکتریکی و مکانیکی امکانپذیر می باشد. در انواع مدرنتراین نوع طرحهای ابتکاری و خاص خود نمائی می کنند.

•  آبنمای موزیکال

یکی از زیباترین و رویایی ترین آبنماهایی است که امروزه مطرح شده. به راستی با عظمت و هماهنگی خود هر بیننده ای را مسحور می کند. در آبنمای موزیکال آنچه مهم است حرکات موزون آب با صوتی است که پخش می شود. این صوت هر صدایی می تواند باشد.

مانند صدای اذان و قرآن ، موسیقی آرام یا هر گونه موسیقی کوبنده و تند. همچنین افکت صداهای مختلف طبیعی نیز میتوان باشد. در گذشته برای این نوع آبنماها هر موسیقی به صورت جداگانه برنامه نویسی می شد تا حرکات آب با موسیقی مطابقت داشته باشد. اما در تکنولوژی جدید برنامه نویسی ها دقیق تر و کلی تر شده است. به طوری کلی حرکت آب با هر موسیقی خود را به درستی تطبیق می دهد. نیازی به برنامه نویسی جداگانه برای هر نوع موسیقی خاص نیست.

fountain 1 آبنما

آبنمای دیواری

آبنما های دیواری می تواند در سایز های کوچکتری بر روی دیوار تعبیه شود. این آبنما نیاز به خلاقیت دارد. آبنماها می توانند قابلیت نور پردازی داشته باشند. آبنماهای دیواری برای فضاهایی مثل استخر، روف گاردن ، لابی هتل و رستوران، ویلاها مناسب هستند. استخرها بهترین مکان استفاده از آبنمای دیواری می باشند. استخرها علاوه بر آببندی های لازم و نیز فضای لازم برای تاسیسات دارای سیستم تصفیه مناسب نیز می باشد. با ابتکارات و خلاقیت می توان با آبنما مربوط به استخر فضای دل انگیز به وجود آورد.
 

آبنمای مدرن 

آبنمای مدرن با ایجاد صدای دلنشین آب به همراه ترکیبی متناسب با نور ، بهره گیری از دکوراسیونی مدرن در گوشه ای از محل کار و یا زندگی شما را مسیر می سازد. در طراحی قبیل آبنماها هیچگونه آبریزش به بیرون مخزن را مشاهده نخواهید کرد. همچنین مخزن آبنماها صد در صد آب بند بوده و هیچگونه امکان نشت آب وجود ندارد.

آبنمای آب و آتش 

آب و آتش دو عنصر متضاد در این نوع نازل‌ها با یکدیگر تلفیق می‌شوند تا زیبایی را به اوج برسانند. آب از فواره به بیرون پرتاب شده و ناگهان  آتش می‌گیرد و در طول مسیر می‌سوزد. این زیبایی حاصل تفکر خلاقانه طراح و مجری این نوع نازل‌ها می‌باشد. این دو عنصر خلقت با هم یک جا جمع می‌شوند تا احساسی زیبا برای بیننده خلق کنند. این نوع نازل‌ها از جمله نازل‌های نسبتا جدید هستند که در آبنماهای موزیکال نیز استفاده می‌شوند.

fountain1 آبنما
آبنما صخره ای-سنگی

قیمت آب نما

قیمت آبنما با توجه به موارد زیر محاسبه می گردد:

•  ابعاد آبنمای مورد نظر

•  نوع آبنما(شیشه ای،سنگی،صخره ای و…)

•  نورپرداری آبنما

•  سیستم گردش آب آن

تجهیزات مصرفی در ساخت آن

 در کل بهترین قیمت برای یک پروژه قیمتی است که خریدار به راحتی آن را قبول کند و برای انجام آن جذب شود. درعین حال سود مناسبی هم برای فروشندگان و تولید گنندگان محصول  داشته باشد. در واقع بهترین قیمت در یک شرایط «برد- برد» برای فروشندگان و مشتری ها حاصل می شود. قیمت های ما براساس روش برد-برد می باشد که در نهایت رضایت شما مشتری عزیز و همچنین ما را بدست آورد. قیمت ما متناسب با کیفیت کار بوده و به قول معروف هیچ ارزانی بی دلیل نیست.

هم اکنون می توانید ویدئوی آبنمای اجرا شده در تهران را مشاهده کنید

هنگام خرید آبنما به موارد زیر توجه کنید   

جنس آبنما

جنس آبنماها، معمولا سیمان و سنگ به خصوص مرمر و گرانیت است. البته نوع پشم‌ شیشه، سرامیک و فلزی آن هم موجود است. انتخاب جنس بستگی به بودجه افراد دارد.

هر آبنما مزایا و معایب خاص خود را دارد. به عنوان نمونه، پشم شیشه سبک و سنگ و سیمان بادوام هستند.

هنگام انتخاب آبنما، کیفیت و شکل ظاهری از اولویت برخوردار است. بعضی مواد محکم‌تر از بقیه‌اند. فلز محکم است اما در تماس با آب به خصوص در فضای باز زنگ می‌زند.

اندازه آبنما

سایز آبنما بستگی به اندازه مکان نصب آن دارد. آبنما‌های دیواری کم‌جا در عین حال تکمیل‌کننده طرح فضای شما خواهند بود.

آبنماها به شکل‌ مکعب، کره، کاسه، گلدان و مجسمه‌های مختلف همچنین ساده و طبقه طبقه موجودند.  هریک طرحی خاص به باغ یاحیاط منزل شما میدهد.

مدل آبنما

مدل‌های مختلف ابنما از ساده گرفته تا تزیینی، سنتی و مدرن و آبشار متنوعند. مدل آبنما را باید با توجه به سبک مکان نصب آن انتخاب کنید. مدل‌های پایه‌دار منظره زیبایی ایجاد می‌کنند.

fountain2 آبنما

مکان نصب اب نما

جای فواره بستگی به طرح باغ و دسترسی به لوله‌کشی و سیم‌کشی دارند. ابنما را می‌توان مرکز توجه قرار داد. فواره را می‌توان روی سنگ باغ نیز نصب کرد. هنگام انتخاب جا، باید مسائل ایمنی را در نظر بگیرید.

ایمنی آبنمای نصب شده

هنگام انتخاب اب نما، ایمنی را در مورد کودکان مورد توجه قرار دهید. خطر برق‌گرفتگی و غرق‌شدگی مواردیست که کودکان و حیوانات خانگی را تهدید می‌کند.

نگهداری آبنما

آبنماها نیاز به نگه‌داری دارند. بعضی مانند نوع سیمانی مراقبت کم‌تر دارند اما بعضی دیگر مانند نوع فلزی را نمی‌توان در هوای سرد به حال خود رها کرد. در طول زمستان حتما باید خشک شوند و آب لوله‌های آن‌ها خارج شود.

شرکت پردیس سبز پارسیان مفتخر است با تیمی حرفه ای و مجرب خلق کند هر آنچه شما در رویاهای خود می پرورانید.