آبشار صخره ای

این نوع آبنما شباهت بسیار زیادی با آبنما سنگی دارد و در برخی موارد نام آبنما سنگی -صخره ای بر روی این آبنما گذاشته میشود. آبشار صخره ای اصولا شبیه به صخره های کوهستانی بوده و با توجه به محل اجرای این نوع آبشار یا آبنما و فضای مربوطه در اندازه های مختلفی ساخته میشوند.آبشار و یا آبنما سنگی جلوه ای بسیار زیبا و طبیعی را برای مشاهده کنندگان فراهم کرده و نشاط و آرامش خاصی در آنها ایجاد می کند.

abshar stone2 2 آبشار صخره ای

عملکرد این نوع آبشار و یا آبنما به این صورت است که قبل از هر اقدام عایق کاری و لوله کشی لازم انجام شده و با توجه به محیط مربوطه صخره ها و سنگ های مختلفی را روی یکدیگر ( شبیه به صخره ) قرار داده و پمپ آب مخصوصی را در محدوده این و یا آبنما صخره ای به منظور هدایت آب از قسمت انتهایی به قسمت ابتدایی آبنما که وظیفه آن این است که آب را با فشار تعیین شده برای آبنما فراهم کند و با انجام این اعمال محیطی شبیه به صخره های طبیعی پر آب تشکیل خواهد شد و بر همین اساس آبشار صخره ای نامیده میشود. آبنما صخره ای در پارکها – اماکن تفریحی , میادین سطح شهر , ویلاها ,  حیاط منازل ,  رستوران ها و…. مورد استفاده قرار میگیرد.

abshar stone آبشار صخره ای

این نوع آبشار صخره ای اصولا از سنگ های طبیعی ساخته میشوند. آبنما انواع مختلفی دارد و با توجه به محل و فضای موجود انتخاب خواهند شد.
سنگ‌های بستر رود ، به‌آرامی فرسایش می‌یابد. رودهای بزرگ ، از روی سنگ‌های مختلفی می‌گذرند. بعضی از سنگ‌ها ، سخت تر از سنگ‌های دیگرند و به آسانی فرسایش نمی‌یابند. بعضی دیگر ، به‌راحتی فرسایش می‌یابند. هنگامی که رود از بستری متشکل از سنگ‌های سخت وارد جایی شود که سنگ‌ها نرم ترند ، احتمال دارد در محل برخورد این دو نوع سنگ ، آبشار تشکیل شود ، یعنی آب نمی‌تواند سنگ‌های سخت را حفر کند ، اما سنگ‌های نرم را که در زیر قراد دارند از بین می‌برد و به‌اصطلاح زیر سنگ‌های سخت را خالی می‌کند. گاهی وسعت این محل خالی شده به اندازه‌ای است که افراد می‌توانند از پشت آبشار عبور کنند این پدیده زیبای طبیعی را شرکت پردیس سبز پارسیان به شما هدیه می کند.

abshar stone1 آبشار صخره ای

مطالب مرتبط: