آلاچیق

آلاچیق

مبدا آلاچیق از کشور ایتالیا است.آلاچیق در ایجاد سایه در باغ کمک نموده و در رشد گیاهان رونده و عمل آمدن میوه درختانی نظیر انگور نقش دارد.آلاچیق در شروع قرن بیستم در باغهای انگلیسی بصورت یک عنصر قالب درآمد و از آن برای نمایش گیاهان بالا رونده و بسیار زیبا و ایجاد سایه در باغهای آفتاب گیر و نیز پوشش گذرگاهها استفاده شد.انچه در طراحی یک آلاچیق مهم است خاص بودن  ان است و یا از نظر کاربرد محلی برای استراحت و لذت بردن از طبیعت باشد و یا اینکه جهتی را نشان دهد تا بازدید کنندگان از باغ , پارک و محوطه را برای قدم زدن در زیر آن تشویق نماید. آلاچیقی که شروع و یا پایان یک مسیر را نشان ندهد تنها یک سایه بان است.

الاچیق

آلاچیق پیش از هر چیز نیاز به یک سازه دارد که اصولا این سازه از فلز و یا چوب ساخته می شود، از آنجایی که آلاچیق در فضای باز استفاده میشود باید به یاد داشت که در صورت استفاده از فلز از رنگهای اپوکسی و یا رنگهای پوشش دریایی برای کاور کردن استفاده شود و در صورتی که از چوب استفاده میکنیم حتما چوب ترمو باشد.
بخش مهم آلاچیق ، سقف آن است که بسته به نوع طراحی از متریالهای مختلف استفاده میشود. برای مثال در صورتی که سقف شیبدار است، نیازمند آهن کشی است تا پوشش سقف شیبدار بر روی آن اجرا شود و در صورتی که سقف شیبدار نباشد - عموما در آلاچیق هایی با طراحی مدرن - در بخش های سرپوشیده میبایست از فلاشینگ و در بخشهای نیمه باز میتوان از ترمووود استفاده کرد
بخش بعدی دیواره آلاچیق است ، گاهی هیچ دیواره ای در کار نیست و صرفا بخش هایی از سازه در دیواره قرار دارند و گاهی نیز از دیواره سبز که توسط گیاه پوشیده شده استفاده میشود ، همچنین استفاده از چوب و شیشه نیز در دیواره آلاچیق کاربرد دارد.

آلاچیق-طراحی آلاچیق

آلاچیق چوبی

جنس آلاچیق می تواند از تیرهای چوبی سبک وزن  و یا تیرهای چوبی سنگین بر روی سطوحی از جنس چوب , سنگ , آجر و یا سیمان باشد.آلاچیق های سبک وزن اغلب روستایی هستند  و از چوب ساخته می شوند.از چوبهای بامبو در مورد گیاهانی چون گلیسین و یاسمن استفاده می شود.این بامبوها را می توان به یکدیگر محکم بست و میخ کوبی کرد و یا ایجاد شکاف آنها را در کنار هم قرار داد.آلاچیق های سبک وزن ارزان قیمت بوده و ظاهر زیبایی در باغ بوجود می اورند.این آلاچیق های برای گیاهانی که طول عمر کوتاهی دارند و نیز باغهایی که کوچک باشند مناسب است.اگر مایلید از بالا رونده هایی استفاده کنید که بزرگتر و تنومندتر هستند لازم است از آرک ها و آلاچیق هایی استفاده کنید که از استحکام کافی برخوردار بوده و فلزی باشند.بالارونده هایی با وزن سبک تر نظیر خانواده کلماتیس , پیج امین الدوله و رز احتیاج به ساختارهای محکمی دارند تا ظاهری پایدار از آنها باقی بماند.

آلاچیق های چوبی توسط مجموعه پردیس سبز پارسیان وارد گردیده اند و دارای نیمکت، میز، نرده، ستون های چوبی و کف چوبی با طرح های بسیار زیبا و چشم نواز، قابل عرضه در هر نقطه از کشور هستند.. مدت زمان جهت نصب این الاچیق ها، 1 تا 2 روز خواهد بود.
ارائه انواع آلاچیق های فلزی،چوبی،پارچه ای،آلاچیق پیش ساخته و آلاچیقهای غیر پیش ساخته.

طراحی آلاچیق

آلاچیق فلزی

یکی دیگر از انواع الاچیق، الاچیق فلزی می‌باشد که ساخت آن با نمونه‌ی چوبی قدری متفاوت است. بسته به طرح بنایتان امکان دارد در قسمت‌هایی از آن مانند سقف و یا کف، از چوب، سیمان، بتون و نیز انواع کاورهای مناسب استفاده شود.اخیراً از آهن خام که قابلیت ارتجاعی زیادی نیز دارد در ساخت برخی از آنها استفاده شده است. استفاده از مس به جای آهن می‌تواند باعث شود که در طول زمان آلاچیق به رنگ‌های سبز-آبی و قهوه‌ای جلوه‌گر شود.

آلاچیق

طرز ساخت آلاچیق فلزی  عبارت از نحوه‌ی شکل‌دهی و کار‌گذاشتن قطعات آهنی می‌باشد، برای ساختن این بنای فلزی لازم است که ضمن  داشتن طرح اولیه، نخست قطعات لازم را آماده کرده و آن‌ها را برهم سوار کرده و  جوشکاری نمود. معمولاً در کف آلاچیق‌های آهنی نیز از چوب به عنوان پوشش لازمه استفاده می‌شود، از آلاچیق فلزی بیشتر در محوطه‌ی اشتراکی مجتمع‌های ساختمانی، پنت‌هاوس‌ها و اخیراً نیز در پشت‌بام‌ها استفاده می‌شود.

این آلاچیق‌های مدرن را می‌توانید خودتان به سادگی بسازید، اجباری نیست که این آلاچیق‌ها در فضای سبز و محوطه خارج منزلتان بنا شوند، می‌توانید در پاسیو و تراس و بالکن و لابی،محوطه روف گاردن و بام سبز نیز از وجود چنین سازه زیبا و چشم‌نوازی فیض ببرید.

آلاچیق

اگر در پی آنید که فضای بیرون منزل ، حیاط و باغ ویلای خود را با ساخت یکی از این آلاچیق‌های مدرن بیارایید، می‌توانید از ایده‌ها و ابتکارات جدید طراحان حرفه ای ما نیز بهره ببرید. سبک و سیاق طراحی این آلاچیق‌های مدرن کلاسیک و سنتی ،سنگی ، فلزی و... است و جلوه خاصی به هر فضای شما از جمله حیات خلوت ، باغ ویلا ، بام سبز و روف گاردن محوطه شما می‌دهد و سایبانی زیبا، خنک و فرح‌بخش در اختیارتان می‌گذارد تا از یک شام شاعرانه یا چرت نیم‌روزی یا هر تفریح دیگری که به ذهنتان خطور می‌کند، در این فضای چشم‌نواز لذت ببرید.

مطالب مرتبط: