roofgarden 11 روف گاردن
02
خرداد
4.8/5 - (44 امتیاز)

روف گاردن یا باغ بام یا پشت بام سبز به مجموعه ای شامل محوطه ­سازی، فضای سبز میگویند. باغ بام ها روی سقف ساختمان­های مختلف ایجاد می ­شوند. این فضا در برخی موارد با زمین هم­سطح بوده و گاهی اختلاف سطح دارد و دارای مراحل مختلف ساختن است.

افزایش قیمت زمین در شهرها باعث شده شهرداری برای ارائه خدمات خود به دنبال راه‌ حل‌های دیگری باشد.
ایجاد فضای مناسب هم در زیرزمین و هم‌سطح خیابان‌ها بسیار گران است. با روشهای نوین می توان روی بام هر ساختمان مسکونی و غیر مسکونی یک باغ بام با گیاهان مختلف ایجاد کرد.

آیا می توانید تصور کنید در تعطیلات آخر هفته، ناهار را در کنار خانواده تان در باغ خودتان صرف کنید؟ باغ بام بام سبز (Roof Garden) پاسخی برای سوالات بالاست! خودتان را در پشت بام  منزل، محل کارتان یا هر فضایی تصور کنید. فضای سبز باغ شما مشرف به شهر است و شما می توانید مناظر شهر را از آن ببینید. در نقطه ای از باغ شما، آب از آبشار به پایین می ریزد؛ قطرات آب چون مروارید در فضای محوطه معلق مانده و به سوی استخر جاری می شود.

roof graden designing 4 روف گاردن

مراحل ایجاد روف گاردن

• طراحی اولیه و ثانویه باغ بام

•  برآورد ریالی پروژه‌

• روش اجرای طرح در سطح پشت بام

• محوطه­ سازی با استفاده از مواد و مصالح استاندارد و سبک مخصوص روف گاردن

•  ایزوله لاسیون بام باغ

•  ایجاد زه­کش و فیلتر و لایه­ بندی سطح زیرین    

• خاک مناسب مخصوص روف گاردن

• طراحی و کاشت گیاهان مخصوص بام باغ

•  آبیاری اتوماتیک یا دستی

• درصورت لزوم نورپردازی 

•  آلاچیق در پشت بام سبز

•  باربیکیو 

• آبنما در بام باغ

مشاوره با یک طراح و یا یک تیم طراحی روف گاردن

جدای ازین مطلب که شما چه میزان از نظر خلاقیت و اطلاعات فنی قوی باشید ، داشتن یک تیم طراحی حرفه ای درکنارخود همیشه موثر است. دیتیل های زیادی وجود دارد که می بایست در حین ساخت روفگاردن لحاظ شود، به همین دلیل مشورت با یک فرد متخصص قبل از اجرای روف گاردن نیاز هست.

قبل از شروع طراحی،کارشناس مجرب شما را از سالم بودن بنا جهت احداث روف گاردن مطلع می سازد. اینکه  ساختمان شما مقاومت لازم در برابر ساخت یک روفگاردن را دارد یانه، اینکه بام ساختمان به  ایجاد پوشش های سطحی ازقبیل چوب، سنگ و ایزولاسیون سخت و محکم نیاز دارد یا نه و سوال هایی ازین دست، مواردی هستند که کارشناس با ارایه دیتیل های فنی دراختیار شما قرارمی دهد.

roof graden designing 6 روف گاردن

ارایه طرح یا طرح های اولیه از سوی تیم طراحی روف گاردن به کارفرما

در طرح ارایه شده چه الزاماتی می بایست لحاظ شود؟

1)درنظرگرفتن پوشش گیاهی بادشکن

2)بانوجه به اطلاعات دریافت شده از کارشناس دررابطه با میزان مقاومت ساختمان، تمهیدات لازم جهت مقاوم سازی بام در طراحی لحاظ گردد.

انتخاب پوشش گیاهی مناسب روف گاردن

باغ سازی روی سطح بام بسیار متفاوت تراز باغ سازی روی زمین است. میزان نور و بادی که به سطح بام می رسد، تاثیر مستقیمی برروی انتخاب پوشش گیاهی در طراحی روفگاردن دارد. تیم طراحی می بایست اشرافیت کامل درنحوه انتخاب پوشش گیاهی متناسب با شرایط آب و هوایی احاطه کننده ساختمتن را داشته باشد.

فراهم کردن متریال و اجرای آیتم ها متناسب با طراحی روف

در اجرا درست روف گاردن آیتم های مهمی وجود دارد که با دقت بسیار باید مورد توجه تیم اجرایی قرارگیرند. از جمله سیستم زه کشی مناسب جهت تخلیه آب و هم چنین آب بندی مناسب سقف آخر که خود مستلزم داشتن یک تیم اجرایی قوی دراین زمینه است. از بروز مشکلات آتی در رابطه با موارد گفته شده تا حد امکان جلوگیری به عمل آید.

roof garden روف گاردن

design roof garden روف گاردن

طراحی روف گاردن

به  طور کلی در طراحی روف گاردن چه در ساختمان جدید و چه بازسازی ساختمان قدیمی تر بسیار ساده است. نتیجه آن بالابردن کیفیت ساختمان و بهینه سازی سبک زندگی خواهد شد. در روف گاردن ما میتوانیم از المان‌های  آب‌نما، گلدان‌های ثابت، پرگولا، چمن طبیعی و مصنوعی، و… استفاده کنیم. حتی میتوانیم از سبکهای متنوع مانند باغ ایرانی، مدرن یا آمریکایی در طراحی و اجرا استفاده کنیم.

roof graden designing 2 روف گاردن

 

مزایای ساخت روف گاردن

افزایش ارزش اقتصادی ساختمان

روف گاردن به میزان قابل توجهی ارزش فروش مجدد یا اجاره بنارو افزایش میدهد.درواقع روفگاردن به عنوان یک تسهیلات باارزش به حساب می آید.به گونه ای که ارزش اقتصادی ساختمان های دارای روفگاردن نسبت به املاک مشابه در بلوک های مجاورشان که فاقد روفگاردن اند،حدود 25 درصدبیشتر است.

راهکاری برای افزایش میزان فضای سبز محیط شهری

جمعیت فضاهای شهری،هر ساله به روند افزایشی خود ادامه می دهد و بدین ترتیب میزان تقاضا برای ساخت و ساز و تصاحب زمین های شهری افزایش میباد، بحران زمانی ایجاد میشود که این میزان تقاضا از میزان زمین های شهری مناسب برای ساخت و ساز پیشی گیرد،که خود باعث اشباع فضاهای شهری و خالی شدن آن از زمین های سبز می گردد. روف گاردن به عنوان راه حلی ست که میتواند حدود 10 درصد از این کمبود فضای سبز شهری را فراهم آورد.

roof graden designing 7 روف گاردن

افزایش سطح کیفیت هوا

پوشش گیاهی استفاده شده در روف گاردن، با تولید اکسیژن و کاهش دی اکسید کربن،کیفیت هوای شهری رو بالا میبرند.این پوشش گیاهی می تواند حدود 8.5درصد از ذرات معلق موجود درهوا را در برگ های خود محبوس کنند.علاوه براین خاک و برگ گیاهان با به دام انداختن این ذرات درون خود،بعنوان یک عایق آکوستیکی خوب عمل میکنند.

ایجاد تنوع زیست محیطی

باغ بام مادامی که با پوشش های گیاهی بومی آراسته شوند می توانند موجب ترغیب پرندگان بومی به آن منطقه شوند و بدین صورت باعث ایجاد گوناگونی زیست محیطی می شوند.

 

عامل مهم در صرفه جویی در مصرف انرژی

به عنوان یک عایق نهایی ساختمان را دربرابر افزایش یا کاهش دمای محیطی محافظت می کند. روف گاردن حدود 30 درصد از اتلاف گرما را درفصول سرد کاهش می دهد و در فصول گرم هم به واسطه همین خاصیت ایزوله بودن، ساختمان و محیط اطافش را خنک میسازد. که این به نوبه خود سهم زیادی در کاهش مصرف انرزی به همراه دارد. همچنین روف گاردن بعنوان یک عایق صوتی  عمل میکند ،به گونه ایکه تا 3 دسی بل صداهای بازتابی را کاهش میدهد و به میزان 8 دسی بل مانع عبور اصوات بیرونی میگردد.

محافظت از سطح نهایی بنا(بام) در برابر تغییرات آب و هوایی به میزان 200 درصد

به واسطه حفاظت روف گاردن از بام در برابر تغییرات شدید آب و هوایی، طول عمر مفید ساختمان به طول قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

roof garden design روف گاردن

یکی از مهمترین مزیت های باغچه های روی بام، میزان نور آفتابی است که در طول روز دریافت می کند.  همچنین می تواند محیطی دنج و خصوصی برای استراحت و پرورش گیاهان باشد. برای ساختن باغچه، با توجه به شرایط خاص، انجام عملیات نقشه برداری دقیق  به محوطه شخصیتی خاص ببخشند .

سه روش برای اجرای روف گاردن وجود دارد

 متمرکز: در این روش نیاز به ساختمانی است که تحمل بار گیاه را داشته باشد.

 گسترده: در این نوع سبک بیشتر از گیاهان رونده استفاده‌ شده. همچنین نیازمند عایق‌بندی مناسب است.

 مدو لار: در این مدل از گیاهان جعبه‌ای استفاده می‌شود. در همه‌ی پشت‌ بامها قابل‌ اجرا است و نیازمند آبیاری قطره‌ ای است.

فیلترینگ روف گاردن

عملیاتی است که طی آن از انتقال املاح خاک به لایه های پایین تر جلوگیری می گردد. این عمل به واسطه قرار دادن لایه ای از الیاف، انجام می پذیرد. عدم انجام این عملیات باعث تغییر بافت خاک و مسدود شدن مسیر های زهکشی  می شود.

DSC 5755 روف گاردن

پوشش گیاهی و آبیاری روف گاردن (بام سبز)

تیم طراحی roof-garden (بام سبز)، متناسب با ویژگی های محیط اقدام به ارائه طرح کاشت به کارفرما میکند. در طراحی کاشت تمرکز بر انتخاب گونه های گیاهی مقاوم به شرایط محیطی میباشد. با توجه به کمبود آب و جهت سهولت نگهداری از آبیاری اتوماتیک برای تنظیم شرایط  استفاده میشود.

roof garden design روف گاردن

شرکت پردیس سبز پارسیان با ارائه مشاوره و بازدید رایگان در فواصل مشخص امکان استفاده از این سیستم را برای همه امکان پذیر نموده است. آبیاری اتوماتیک به صورت قطره ای در نظر گرفته شده و مجهز به یک کنترلر می باشد. با توجه به تراکم و نوع گیاهان برنامه مشخصی جهت آبیاری در دفعات و فواصل زمانی به دستگاه داده شده و آبیاری به صورت منظم انجام می گیرد.

هم اکنون می توانید ویدئوی روف گاردن اجرا شده در تهران را مشاهده کنید

عایق رطوبتی باغ بام

برای عدم نفوذ رطوبت از لایه های بالایی بام سبز، سطح روی سقف باید به خوبی عایق بندی شود. بام های سبز با هر گونه عایق رطوبتی قابل اجرا هستند. انتخاب نوع عایق برای ما محدودیت ایجاد نمی کند. باید به مواردی از جمله هزینه اجرا، طول عمر عایق توجه کنیم. عایق قیر و گونی و عایق ایزوگام پر استفاده ترین عایق های رطوبتی هستند که برای احداث بام سبز نیز مناسب هستند.

عایق رطوبتی ژئوممبران PVC

برای عایق کاری سطح بام از ورق ژئو ممبران پی وی سی استفاده می شود. از مهمترین مزایای استفاده از ورق پی وی سی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • استحکام مکانیکی                               پایداری در برابر شرایط محیطی
  • سهولت در شکل گیری                         استحکام برش و ازدیاد طول عالی
  • مقاومت در برابر سایش                        مقاومت بسیار خوب در برابر نفوذپذیری
  • قابلیت جوش کاری بسیار بالا                 خاصیت اشتعال پایین (خود خاموش شونده)

green roof 4 2 روف گاردن

بام باغ و عایق صوتی

ناراحتیهای حاصل از سر و صدای موجود در خیابانها مشکل مهمی در مناطق شهری محسوب می شود.  عایق سازی نما در کاهش سطح فشار صدا از خارج به داخل  کمک شایان توجهی می کند. سقف و نوع آن نیز در میزان تأثیرگذاری این عامل مؤثر است. بام های سبز، عایق بندی صدا در سیستم بام را افزایش می دهند. میزان تأثیر در بامهای سبز گسترده کم عمق و بامهای باغ مانند که خاکهای عمیق تری دارند، متفاوت است.

خاک مناسب برای روف گاردن

برای ایجاد باغ بام نیاز به خاک مناسب می باشد. انتخاب خاک مهمترین موردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. خاک مخصوص روف گاردن از محدودیتهایی برخوردار است، باید خاکی را انتخاب کرد که قدرت جذب آب بالا و وزن کمتری داشته باشد.
 

گیاه مناسب روف گاردن

هدف اصلی از اجرای روف گاردن، ایجاد فضای سبز است. تمام هزینه هایی که به جهت ساخت بام سبز انجام می شود، برای این هدف است. گیاهان باغ بام همان گیاهانی هستند که بر روی زمین کاشته میشوند. باید در انتخاب گیاه مناسب به خصوصیت آن توجه کرد. گیاهانی را انتخاب کنید که در فضای پشت بام  ماندگاری بیشتری داشته باشند. بنابراین میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در مقابل گرما و نور خورشید، خصوصیاتی است که باید به آن توجه کرد.

bower روف گاردن

 

آلاچیق روی پشت بام

ممکن است استفاده از چوب برای ساخت آلاچیق روی پشت بام به شما توصیه شود. استفاده از ترموود یا چوب پلاست می‌تواند این هزینه را کاهش دهد. در عین حال نور آفتاب یا بارش باران تاثیری روی رنگ و کیفیت آلاچیق شما نخواهد داشت.