روف گاردن

روف گاردن یا بام سبز یا پشت بام سبز به مجموعه ­از عملیاتی گفته می­شود که شامل محوطه ­سازی، فضای سبز و المانهای همراه اتلاق می­شود که برروی سقف ساختمان­های مختلف ایجاد می­شود و این فضا در برخی موارد با زمین (سقف) هم­سطح بوده و گاهی اختلاف سطح دارد و دارای مراحل مختلف ساختن است.

• طراحی اولیه و ثانویه روف گاردن 

•  برآورد ریالی پروژه‌ 

• روش اجرای طرح درسطح پشت بام

• محوطه­ سازی با استفاده از مواد و مصالح استاندارد و سبک مخصوص روف گاردن (مانند سیمان,آجر-سنگ و…)

•  ایزوله لاسیون روف گاردن 

•  ایجاد زه­کش و فیلتر و لایه­ بندی سطح زیرین    

• خاک مناسب مخصوص روف گاردن

• طراحی و کاشت گیاهان مخصوص روف گاردن 

•  آبیاری اتوماتیک یا دستی

• درصورت لزوم نورپردازی 

•  آلاچیق  

•  باربیکیو 

• آبنما

roof garden روف گاردن

افزایش قیمت زمین در شهرها باعث شده شهرداری برای ارائه خدمات خود به دنبال راه‌ حل‌های دیگری باشد. ایجاد فضای مناسب هم در زیرزمین و هم‌سطح خیابان‌ها بسیار گران است و درنتیجه استفاده از فضای پشت‌ بام‌ ها یا روف گاردن به‌ زودی رشد خواهد کرد. با پیشرفت علم و كشف مواد جدید، می توان بر روی بام هر خانه، آپارتمان، بیمارستان و… یک باغ زیبا یا بام سبز با گیاهان کوچک و بزرگ ایجاد کرد. به نظر شما آیا می توان در زندگی پرهیاهوی شهری، زمان های کوتاهی که برای فراغت دارید را در باغ اختصاصی خودتان، و در محیطی سرسبز و با چشم اندازی زیبا بگذرانید؟

آیا می توانید تصور کنید در تعطیلات آخر هفته، ناهار را در کنار خانواده تان در باغ خودتان صرف کنید؟ روف گاردن یا بام سبز (Roof Garden) پاسخی برای سوالات بالاست! خودتان را در روف گاردن منزل، محل کارتان یا هر فضایی تصور کنید. فضای سبز باغ شما مشرف به شهر است و شما می توانید مناظر شهر را از آن ببینید. در نقطه ای از باغ شما، آب از آبشار به پایین می ریزد؛ قطرات آب چون مروارید در فضای محوطه معلق مانده و به سوی استخر جاری می شود.

design roof garden روف گاردن

طراحی روف گاردن

به  طور کلی در طراحی روف گاردن چه در طراحی ساختمان جدید و چه در نوسازی یا بهینه سازی ساختمان قدیمی تر بسیار ساده است و نتیجه ی آن بالابردن کیفیت ساختمان از هر نظر و در نتیجه بهینه سازی سبک زندگی استفاده کنندگان خواهد شد. در طراحی روف گاردن ما می توانیم از المان‌هایی مثل آب‌نما، آلاچیق، گلدان‌های ثابت، پرگولا، چمن طبیعی و مصنوعی، نیمکت، آشپزخانه محل‌هایی جهت آفتاب گرفتن استفاده می‌شود. حتی میتوانیم از سبکهای باغسازی متنوع مانند باغ ایرانی، ژاپنی، مدرن یا آمریکایی در طراحی و اجرای روف گاردن استفاده کنیم.

 

۸ مورد از مزایای روف گاردن

با افزایش آلودگی هوا ترافیک شلوغی و کمبود فضای سبز و معضلات دیگر شهرهای بزرگ ایجاد فضای سبز در پشت‌ بام‌ها باعث تحولات فراوانی در شهرها می‌شود که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد فضایی مناسب و سرسبز برای اهالی ساختمان
  • کاهش گرمای داخلی ساختمان
  • تأثیر در آب‌وهوای شهری
  • کم کردن آلاینده‌های هوا و فیلتری طبیعی
  • کاهش آلودگی‌های صوتی
  • محافظت بام در برابر صدمات و طولانی‌تر شدن عمر بام
  • جذب آلودگی‌های معلق و جذب کربن توسط گیاهان استفاده‌شده در روف گاردن

roof garden design روف گاردن

یکی از اصلی ترین مزیت های باغچه های روی بام، میزان نور آفتابی است که در طول ساعات روز دریافت می کند و می تواند محیطی دنج و خصوصی برای استراحت ، پذیرایی و پرورش گیاهان باشد. برای ساختن یک باغچه، با توجه به شرایط خاص این محوطه،  به خدمت گرفتن مشاوران حرفه ای مورد نیاز است که با انجام عملیات نقشه برداری دقیق و انجام محاسبات گوناگون و انتخاب مواد مناسب و اجرای صحیح، به محوطه شخصیتی خاص ببخشند .

سه روش برای اجرای روف گاردن وجود دارد

 متمرکز: در این روش نیاز به ساختمانی است که تحمل بار گیاه را داشته باشد.

 گسترده: در این نوع سبک بیشتر از گیاهان رونده استفاده‌ شده و نیازمند عایق‌بندی مناسب است.

 مدو لار: در این مدل از گیاهان جعبه‌ای استفاده می‌شود و در همه‌ی پشت‌ بام‌ ها قابل‌ اجرا است و نیازمند آبیاری قطره‌ ای است.

فیلترینگ روف گاردن

فیلترینگ در روف گاردن به عملیاتی اتلاق میشود که طی آن از انتقال املاح خاک به لایه های پایین تر جلوگیری می گردد. این عمل به واسطه قرار دادن لایه ای از الیاف، انجام می پذیرد. عدم انجام این عملیات باعث تغییر بافت خاک و مسدود شدن مسیر های زهکشی روف گاردن می شود.

DSC 5755 روف گاردن

روف گااردن

پوشش گیاهی و آبیاری روف گاردن (بام سبز)

داشتن تیم متخصص و با تجربه طراحی و اجرای فضای سبز در زمینه roof-garden ( بام سبز )، متناسب با ویژگی های اقلیمی( شامل نور، جهت و شدت وزش باد، آب و …)و طراحی صورت گرفته برای روف گاردن( بام سبز )اقدام به ارائه طرح کاشت به کارفرما می نماید. در طراحی کاشت تمرکز اصلی بر انتخای گونه های گیاهی مقاوم به شرایط محیطی شدید و گیاهان همیشه سبز می باشد. همچنین با توجه به مسئله کمبود آب در کشور ما، بالا بودن هزینه های نگهداری و … جهت سهولت برای افرادی که به دلیل مختلف( مانند مشغله کاری، حجم بالای سفر در طول سال و …)امکان نگهداری و آبیاری گیاهان را ندارند، استفاده از آبیاری اتوماتیک برای تنظیم شرایط در فصول گرم و سرد سال در کلیه ساختمان های اداری، مسکونی، تجاری و … موجود می باشد.

roof garden design روف گاردن

روف گااردن

شرکت پردیس سبز پارسیان با ارائه مشاوره و بازدید رایگان در فواصل مشخص امکان استفاده از این سیستم را برای همه امکان پذیر نموده است. آبیاری اتوماتیک به صورت قطره ای در نظر گرفته شده و مجهز به یک کنترلر می باشد. با توجه به تراکم و نوع گیاهان برنامه مشخصی جهت آبیاری در دفعات و فواصل زمانی به دستگاه داده شده و آبیاری به صورت منظم انجام می گیرد.

هم اکنون می توانید ویدئوی روف گاردن اجرا شده در تهران را مشاهده کنید

عایق رطوبتی روف گاردن

به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت از لایه های بالایی بام سبز ، سطح روی سقف باید به خوبی عایق بندی شود. بام های سبز با هر گونه عایق رطوبتی قابل اجرا هستند و انتخاب نوع عایق برای ما محدودیت ایجاد نمی کند. اما باید به مواردی از جمله هزینه اجرا ، طول عمر عایق و مسائل زیست محیطی توجه داشت. در کشور ما عایق قیر و گونی و عایق ایزوگام پر استفاده ترین عایق های رطوبتی هستند که برای احداث بام سبز مناسب هستند.

عایق رطوبتی ژئوممبران PVC

برای عایق کاری سطح بام از ورق ژئوممبران پی وی سی استفاده می شود. از عمده ترین مزایای استفاده از ورق پی وی سی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استحکام مکانیکی                               پایداری در برابر شرایط محیطی
 • سهولت در شکل گیری                         استحکام برش و ازدیاد طول عالی
 • مقاومت در برابر سایش                        مقاومت بسیار خوب در برابر نفوذپذیری
 • قابلیت جوش کاری بسیار بالا                 خاصیت اشتعال پایین (خود خاموش شونده)

green roof 4 2 روف گاردن

بام باغ و عایق صوتی

ناراحتیهای حاصل از سر و صدای موجود در خیابانها مشکل مهمی در مناطق شهری محسوب میشود. اگرچه عایق سازی نما در تعدیل بار صوتی آن یعنی در کاهش سطح فشار صدا از خارج به داخل ساختمان کمک شایان توجهی میکند، اما سقف و نوع آن نیز در میزان تأثیرگذاری این عامل بر آسایش شهروندان مؤثر است. روف گاردن ها ، عایقبندی صدا در سیستم بام را افزایش میدهند.البته این تأثیر در بامهای سبز گسترده که کم عمق هستند و لایه نازکی از خاک دارند و بامهای باغ مانند که خاکهای عمیقتری دارند ، متفاوت است.

خاک مناسب برای روف گاردن

برای ایجاد روف گاردن نیاز به خاک مناسب میباشد. انتخاب دقیق خاک از مهم ترین مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. نحوه آماده سازی بستر  را با کمک کارشناسان انجام داد. خاک مخصوص روف گاردن از محدودیت هایی برخوردار است، بنابراین باید خاکی را انتخاب کرد که قدرت جذب آب بیشتری را دارد و وزن کمتری داشته باشد.
 

گیاه مناسب روف گاردن

هدف اصلی از طراحی و اجرای روف گاردن، ایجاد فضای سبز است و تمام هزینه هایی که به جهت ساخت روف گاردن انجام می شود، برای رسیدن به این هدف است. با وجود اینکه گیاهان روف گاردن همان گیاهانی هستند که بر روی زمین کاشته می شوند، ولی باید در انتخاب گیاه مناسب به خصوصیت آن توجه کرده و گیاهانی را انتخاب کنید که در فضای پشت بام  ماندگاری بیشتری داشته باشند. بنابراین میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و همچنین میزان پایداری آن در مقابل وزش باد های شدید و … از جمله خصوصیاتی است که باید در زمان خرید گیاه حتماً به آن توجه ویژه ای باشید.

bower روف گاردن

روف گااردن

 

آلاچیق روی پشت بام

ممکن است استفاده از چوب برای ساخت آلاچیق روی پشت بام به شما توصیه شود؛  استفاده از ترموود یا چوب پلاست می‌تواند این هزینه را کاهش دهد و در عین حال خیالتان راحت باشد که نور آفتاب یا بارش باران تاثیری روی رنگ و کیفیت آلاچیق شما نخواهد داشت.

roofgarden small 18 روف گاردن

 

نمونه ای از تصاویر روف گاردن طراحی و اجرا شده توسط شرکت پردیس سبز پارسیان