بام سبز و آنچه برای اجرای آن باید بدانیم!

بام سبز به يک سيستم سبک وزن اطلاق مي شود که از اجزای پيش ساخته تشکيل گردیده و با بام ساختمان يک سيستم واحد را به وجود آورده و رشد گياهان در تمام يا قسمتهايی از بام شما را میسر مي سازد.خاک استفاده شده در بام سبز با خاک معمولی متفاوت بوده و برای رويش گياهان مختلف نياز به عمق کمتر داشته و بسيار سبکتر است. اجزای تشکيل دهنده بام سبز معمولا از بالا به پايين به ترتيب از پوشش گياهی؛محيط کشت رويشی؛ تثبيت کننده و محافظ ريشه؛ بخش زهکشی، هوا دهی و انباره آب؛ بخش محافظ رطوبتی و عايق بندی برای محافظت از اجزای های سازه بام تشکيل مي شود که بر اساس ایده های رویایی مورد نظر شما و همچنین متراژ پشت بام ساختمان ، می توان آن را تبدیل به روف گاردن ، تراس و بالکن در جهت رفاه و آسایش شما و عزیزانتان تبدیل نمود . توسعه و اجرای يک بام سبز شامل ايجاد محوطه یا لنداسکیپ با فضای پوشيده ازگل و گياه و درختان تزئین شده با انواع آبنما و آبشار صخره ای ، آلاچیق ها و پرگولا بر روی يک سقف سازه ای ساخت دست بشر است.

green roofs1 بام سبز و آنچه برای اجرای آن باید بدانیم!

امروزه بكارگيري بام سبز  در طراحی منظر و طراحی فضای سبز شهری مورد توجه ويژه اي قرار گرفته است؛ چنانچه استفاده از پوشش سبز در بام و نمای ساختمان در اکثر کشورها رشد چشمگيری داشته که دليل عمده آن علاوه بر مبحث زيبايی شناسی ، پاسخگويی به عواملی همچون عايق سازی طبيعی ساختمان ،حرارتی، رطوبتی و صوتی ، تلفيق ساختار مصنوع با طبيعت، کمک به کاهش آلودگيهای جوی و افزايش نسبت اکسيژن هوا و غيره مي باشد.

از طرفی طراحی ساختمان با بام سبز منجر به افزايش پايداری و مديريت صحيح بارانهای سيل آسا و آب باران ميگردد. اکثر کشورهای توسعه يافته در اين راستا در اين راه قدم نهاده اند که ضروریست در ايران نيز اين موضوع مورد توجه فراگيرتري قرار گيرد.در اين ميان کشورهای آلمان، سوييس، فرانسه و اتريش در مقايسه با ديگر کشورهای اروپايی پيشروتر بودند و فعاليتهای گسترده تری را در اين زمينه آغاز کردند. در آلمان دهه هشتاد ميلادی، گسترش كمی بامهای سبز در مقياس شهری ديده می شود .

لایه های بام سبز 4 بام سبز و آنچه برای اجرای آن باید بدانیم!

ساخت بام سبز

ساخت انواع باغ بام های سبز  نيازمند برنامه ريزي و دانش خاص آن است. بام هاي سبز از نظر قابليت نگهداري و كنترل وزن خاك، باران و برف و تعبيه مسيرهاي پياده نيازمند فناوري فراتر از سيستم معمول مهندسي بام مي باشد. يك بام سبز از سه قسمت تشكيل شده است:
۱-  سقف ساختمان يا آن چيزي كه هم اكنون بر بام همه ساختمان ها وجود دارد و بر روي آن لايه عايق مثل قيرگوني، ايزوگام يا هر عايق ديگر كشيده شده و احيانا روي آن موزاييك يا اسفالت يا سنگفرش شده است.
۲-  باغ بام كه يك لايه محافظت كننده است و سقف و عايق رطوبتي را از لايه خاك و گياهان جدا مي كند.

green roofs بام سبز و آنچه برای اجرای آن باید بدانیم!

به كارگيري هريك از اين مشخصه ها به تعريف نوع استفاده از باغ بام ، تنوع گياهي مدنظر و ميزان هزينه براي ساخت و نگهداري آن بستگي دارد. سيستم هايي كه براي ساخت بام سبز طراحي شده اند سبك وزن ، نيازمند رسيدگي كم تر و بادوام هستند. مصالح به كار گرفته شده در هنگام بارش بارا نهاي سيل آسا و ناگهاني، آب باران را جذب كرده و با كم كردن سرعت آب جاري شده، خطر وقوع سيلاب را كاهش مي دهد. شيوه هاي جديد آبياري باغ بام ها، مصرف آب را به حداقل رسانده و رطوبت موجود در خاك را حفظ كرده از تبخير سريع جلوگيري مي كند.در هنگام ساخت، ابتدا لايه عايق رطوبتي و سپس شبكه زه كشي مناسب بر روي پشت بام نصب مي شود. ايجاد يك محيط رشد كاملا مناسب براي موفقيت بام سبز ضروري است . اين محيط بر خلاف خاك زراعي طبيعي كاملا متناسب با محيط طراحي شده و به هنگام خيس شدن خيلي سنگين نمي شود .

در نهايت گياهان كاشته مي شوند . پوشش هاي گياهي مقاوم در برابر سرما و گرما مورد استفاده قرار مي گيرد. گياهاني كه براي اين منظور استفاده مي شوند معمولا شامل گياهان چند ساله علفي ، گلها ، علف هاي وحشي و خزه مي باشند.
green roof11 بام سبز و آنچه برای اجرای آن باید بدانیم!

آبياري بام هاي سبز

آب بام هاي سبز از دو منبع تامين مي شود:
الف- آبياري مصنوعي
ب- آبياري طبيعي(آب باران)

الف- در آبياري مصنوعي باغ از دو روش استفاده مي شود : روش دستي و روش اتوماتيك .
روش اتوماتيك هم به دو صورت آنالوگ و ديجيتال انجام مي شود كه ممكن است يك ايستگاهه يا چند ايستگاهه باشد.در هر دو روش رطوبت لازم براي خاك و ريشه ها تامين ميشود .
ب- از آب باران نيز براي تامين آب مورد نياز استفاده مي شود در اين حالت ، آب مازاد بر رطوبت خاك از طريق لايه هاي تصفيه كننده آب و لايه زهكش ذخيره مي شود و تا دوره اي نسبتا طولاني آنرا از آبياري مجدد بي نياز مي سازد . از سوي ديگر هر گونه آب اضافي بر روي لايه ضد رطوبت ريخته و از طريق شيب بام به بيرون انتقال مي يابد .آب باران اضافي مي تواند پس از تصفيه شدن در مخازني ذخيره گردد (براي مثال در سيستم فلاش تانك سرويس ها)لايه عايق بام ساخته شده از پلي پروپيلن فشرده از انتقال هر گونه رطوبت به سقف جلوگيري مي كند.