طراحی روف گاردن

یک روف گاردن ، بامی است که مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک ، یا با محیط کشت روینده، پوشانده می شود. لفظ بام سبز همچنین می تواند برای بامهایی که مفاهیم “معماری سبز” را مد نظر قرار می دهند ، نظیر پانلهای خورشیدی و یا صفحات فتوولتائیک ، بکار رود. این بام ممکن است شامل لایه‌های دیگر مانند حصار ریشه، زه‌کشی و یا سیستم آبیاری باشد. واژه‌ی سبز به مسئله‌ی محیط زیست اشاره می‌کند و شامل بام‌هایی نمی‌شود که تنها رنگ آن‌ها سبز باشد.

design roof garden طراحی روف گاردن

لحظه ای را تصور کنید در باغی هستید که متعلق به خودتان است .شما زمانهای کوتاهی اوقات فراغت دارید و می خواهید لحظاتی را در محیطی سبز با چشم اندازی زیبا بگذرانید.یا تعطییلات آخر هفته است و شما میخواهید ناهار را در کنار خانواده تان در باغ صرف کنید . یا دقایقی را در زیر آفتاب به مطالعه بپردازید .باغ شما از بالا مشرف به شهر است وشما می توانید مناظر شهر را از آن ببینید. در نقطه ای از باغ شما آب از آبشار به پایین می ریزد و قطرات آب چون مروارید در فضا معلق می شود و به سوی استخر جاری می شود .چند بوته میوه و گل در چند قدمی شما در باغچه ای زیبا کاشته شده است و شما غذا را با سبزیجات تازه ای که از باغچه خود چیده اید، میل خواهید کرد.
رویای زیبایی است . اینطور نیست ؟ مخصوصا در این شهر پر از آلودگی و پر سر و صدا، داشتن چنین باغی و هر از چند گاهی پناه بردن به آن می تواند ثروتی بزرگ محسوب شود . اکنون تصور کنید می توانستیددر همین محل زندگیتان ، باغی را که وصفش کردیم در دسترستان داشته باشید و مالک آن باشید.
جالب است بدانید امروزه این کار براحتی امکان پذیر است. با پیشرفت سریع تکنولوژی و بوجود آمدن مواد جدید میتوان بر روی بام هر خانه ، آپارتمان ، ویلا ، اداره ، مدرسه ،  بیمارستان و هر ساختمان دیگری یک باغ زیبا با گیاهان کوچک وبزرگ ایجاد کرد.

design roof garden1 طراحی روف گاردن

در طراحی روف گاردن می توان ازفضای بلا استفاده روی پشت بام که همیشه در معرض تابش آفتاب است ، با هزینه ای اندک برای ایجاد باغ استفاده کرد .این باغ ها در ساعات مختلف شبانه روز میتوانند مورد استفاده ساکنین قرار بگیرند.
با توجه به اینکه ایجاد و احداث فضای سبز در شهرها به علت کمبود زمین و قیمت بالای آن ،بسیارهزینه بر و گران است و اکثر زمینها توسط ساختمانها و خیابان ها اشغال شده است، با تبدیل بام ساختمان به باغ بام ، می توان طبیعت تسخیر شده توسط شهر را،به آن بازگرداند.در حدود 30 سال است که در کشورهای پیشرفته برای جلوگیری از اثرات مخرب آلودگی هوا،بطور بسیار جدی به مسئله ایجاد بامهای زندگی(بام های سبز)توجه میشود.
در 155 سال اخیر به علت کشف مواد ترکیبی جدید و ساده شدن مراحل ساخت باغ بر روی بام ،این کار به یک صنعت پر رونق بدل شده است . جالب است بدانید هر متر مربع فضای سبز، در سال حدود نیم کیلوگرم از آلودگی های معلق در هوا را گرفته و تصفیه می نماید .

design roof garden2 طراحی روف گاردن

برای افزایش استفاده بیشتر از بام سبز خانه شما یک طراحی روف گاردن لاکچری و مدرن که تمام المانهای مورد نظر شما و چیدمان و دکوراسیون زیبا در بام سبز خانه را در نظر گرفته باشد بسیار ضروری و مهم خواهد بود. ایجاد محیطی مانند تراس یا بالکن استثنایی ، باغچه ای زیبا و سرسبز و باربیکیو در روف گاردن خانه شما چند نمونه از بی شمار ایده هایی است که می توانید در این مکان پیاده کنید. اگر در اطراف خانه خود از وجود منظره ای زیبا بهره می برید می توانید با ایجاد یک محیط غذاخوری بهمراه میز ناهارخوری در پشت بام و تزئین آن با شمع و گل های زیبا، یک شام لذت بخش در یک شب خنک بهاری و تابستانی لذتی دوچندان از زندگی خود ببرید. البته اگر در شهرهای بزرگ زندگی می کنید ، نور و روشنایی در شهر منظره ای بسیار شگفت انگیز بوجود خواهد آورد که هر شخصی از دیدن آن خسته نخواهد شد.

design roof garden3 طراحی روف گاردن

برای طراحی روف گاردن زیبا و ایجاد محیطی لوکس و شیک در پشت بام های خود می توانید از کفپوش ها و حتی دیوارپوش های چوبی ، انواع آبنما ، آبشار سنگی ، چمن مصنوعی ، چتر ،آلاچیق، پرگولا ، آبشار صخره ای استفاده کنید و در کنار آن با قرار دادن مبلمانی با طراحی روف گاردن مدرن یا کلاسیک محیطی کاملا راحت و شیک در این مکان بوجود آوردید. البته همانطور که گفتیم ایجاد مکانی سرسبز در روف گاردن شما با استفاده از گیاهان و گل های رنگارنگ به سرزندگی و نشاط این مکان دوچندان اضافه خواهد کرد.

در شکل های زیر مدل های متنوعی از طراحی های زیبای روف گاردن در ساختمان های مسکونی و پشت بام ساختمانها را مشاهده خواهید کرد که خود به مکانی کاملا مناسب برای گذراندن بهترین لحظات زندگی تبدیل شده اند. شرکت پردیس سبز پارسیان مفتخر است که با تجربه چندین ساله مهندسان زبردست و حرفه ای خود فضای پشت بام ساختمان شما را تبدیل به روف گاردنی رویایی ، برای گذراندن بهترین اوقات فراموش نشدنی را در کنار عزیزانتان ، فراهم کند.